fbpx
loader image

Ile czasu Medytować?

maj 3, 2021 | Medytacja

Aby praktyka medytacyjna była skuteczna, należy wiedzieć ile czasu medytować i z jaką częstotliwością. W tym wpisie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wyznaczyć sobie odpowiednie ramy praktyki formalnej medytacyjnej. Poznasz również ważny trik, który pomoże Ci wyrobić w sobie i utrzymać nawyk codziennej medytacji.

Tysiące badań naukowych potwierdzają skuteczność praktyki medytacyjnej. Aby czerpać z niej korzyści, potrzeba jednak spełnić kilka wymagań. Poza samą techniką medytacyjną, na której temat poczytasz tutaj (Jak Medytować?), ważne jest odpowiedzenie sobie na poniższe pytania:

Jak wyznaczyć sobie czas medytacji, aby najwięcej z niej wyciągnąć oraz się nie zniechęcić? Jak znaleźć balans między wyznaczeniem sobie realistycznego celu a wyrozumiałością względem siebie i odpuszczeniem?
W tym artykule poznasz esencję dotyczącą czasu w medytacji dla osób, które są w różnym miejscu na swojej ścieżce medytacyjnej.

Liczy się to, aby jednocześnie nie narzucać na siebie zbyt wiele, ale również, aby nie podążać za leniwym lub zlęknionym umysłem, który stara się Ciebie przekonać, że 5 min na poduszce medytacyjnej to horror!

Systematyczność i sumienność

Pamiętaj, że najważniejsza w medytacji jest systematyczność i sumienność, a nie długość sesji. Systematyczność oznacza po prostu realizowanie zamierzenia codziennej medytacji, niezależnie od nastroju, intensywności doznań, aprobaty lub dezaprobaty otoczenia, oraz wszelkich dystraktorów.
Sumienność, z kolei oznacza praktykę ze szczerego serca, zamiast siedzenia i planowania lub marzenia na jawie. Kilka minut codziennej, sumiennej medytacji jest lepsze niż 5 pełnych dni medytacji w roku.

Dla początkujących

Jeśli nigdy nie praktykowałeś i chcesz zacząć przygodę z medytacją, polecam rozpocząć od silnego postanowienia, aby medytować 5 lub 10 min dziennie. Serio! 5 min medytacji to o całe 5 min. świadomego życia więcej niż w ogóle, gdyby medytacji w Twoim życiu nie było! Z punktu widzenia jednego dnia to niewiele, ale z perspektywy kilku miesięcy lub roku, zauważysz znaczącą różnicę w zwiększonej kontroli umysłu, emocji oraz motywacji. Warto na początku skorzystać z nagrań medytacji prowadzonej, np. tutaj: Medytacja Prowadzona.
Po około 2 miesiącach systematycznej praktyki rozważ ostrożne zwiększenie czasu codziennej medytacji.

Dla zaznajomionych z medytacją

Jeśli medytujesz już regularnie lub prawie regularnie od kilku miesięcy, rozważ zwiększenie czasu medytacji do ok. 30 min na dzień. To może być np. 30 min rano lub 15 min rano i 15 min wieczorem. Wydłużając czas sesji medytacyjnych, otwieramy drzwi swojego umysłu na nowe doświadczenia i wglądy. Pamiętaj, że decyzję o wydłużeniu czasu medytacji należy podejmować ostrożnie, gdy czujemy wewnętrzną zgodę na taką zmianę.

Dla bardziej zaawansowanych medytujących

Jeśli jesteś w miejscu, w którym medytujesz regularnie lub prawie regularnie od ponad roku, warto rozważyć wydłużenie sesji medytacyjnej do 1h dziennie lub nawet dłużej.
Przykładowe konfiguracje medytacji:

  • 30 min rano oraz 30 min wieczorem,
  • 1h rano, oraz 30 min wieczorem,
  • 1h rano, oraz 1h wieczorem.
  • 1h rano,
  • 1h wieczorem.


Wydłużenie czasu medytacji nie jest konieczne do tego, aby czerpać korzyści z systematycznej i sumiennej medytacji. Zwiększenie czasu medytacji jest dla tych, którzy czują, że chcą pogłębić własną praktykę, lub dla tych, którzy chcą zrobić eksperyment i zobaczyć, jak to będzie spędzić 1 lub 2 godziny w medytacji dziennie, przez miesiąc.

Jeśli wewnętrznie wiesz, że 2h medytacji dziennie to za dużo, zmniejsz czas medytacji do 1,5h dziennie lub do 1h dziennie, ale zachowując systematyczność.

Cel awaryjny to twoja tajna broń

Sytuacja życiowa jest dynamiczna, możesz powiedzieć, i czasami zwyczajnie dzień jest całkowicie wypełniony ważnymi zadaniami, a na medytację nie ma już siły. Co wtedy zrobić?

Z pomocą przychodzi Cel Awaryjny. Cel Awaryjny ma zastosowanie w wyjątkowych sytuacjach i pozwala nam zmniejszyć czas medytacji do kilku minut. Dzięki temu zachowujemy systematyczność medytacji, czyli realizujemy jedną z najważniejszych elementów praktyki medytacyjnej, oraz przyzwyczajamy nasz mózg do czynności siedzenia, co pomoże nam usiąść również następnego dnia i kolejnego.
Załóżmy, że medytujesz 15 min rano i 15 min wieczorem, oraz zadeklarowałeś się przed sobą, że będziesz robił to przez kolejne 2 miesiące. Wyznacz sobie cel awaryjny, który może polegać na medytacji 3 min rano i 3 min wieczorem. Jestem w stanie uwierzyć, że czasami jesteś zmęczony na tyle, że 15 min w medytacji wydaje się wiecznością, ale 3 min medytacji to coś, co każdy bez większego problemu może zrobić niemal w każdym stanie fizycznym i psychicznym. Zobaczysz, że nawet 3 min przełożą się na uspokojenie umysłu oraz relaks ciała. Tak działa moc świadomości, systematyczności i sumienności.

Deklaracja

Już wiesz, jak wyznaczyć czas medytacji, przyszła pora na dodanie kropki nad i, czyli silnego postanowienia z Twojej strony. W Twojej praktyce będą dni, gdy medytacja da Ci poczucie, że mógłbyś pozostać w takim stanie do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej. Będą również i takie dni, w których na samą myśl o praktyce zacznie skręcać się żołądek. Oficjalna deklaracja przed samym sobą pomoże Ci w tych pierwszych momentach, aby nie podążać za myślą „skoro jest tak dobrze, to może nie potrzebuję dzisiaj medytacji”, oraz w tych drugich, aby przeciwstawić się leniwemu lub przestraszonemu umysłowi. Wyznacz realistyczny cel oraz cel awaryjny i zadeklaruj się sam przed sobą, najlepiej w formie pisemnej, wraz z podpisem do codziennej medytacji przez okres 2-6 miesięcy. Możesz również napisać deklarację w komentarzu poniżej. Dla wielu osób złożenie przed sobą obietnicy w formie deklaracji to sprawa najwyższej wagi. Wykorzystaj ten mechanizm do dobrych celów, aby ostatecznie cieszyć się spokojem umysłu, radością i klarownością myślenia.

Wyjazdy medytacyjne

Systematyczna i sumienna medytacja jest najważniejsza. Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz inspiracji i wsparcia na początku, warto wybrać się na kurs medytacyjny. Jeśli już medytujesz, warto również rozważyć wyjazd medytacyjny raz lub dwa razy do roku dla pogłębiania własnej praktyki medytacyjnej, doświadczenia idealnych warunków do medytacji i poznania ludzi takich jak Ty. Czyli takich, dla których wartością jest lepsze poznanie siebie, świata i wzięcie życia w swoje ręce. Uczestnictwo w wyjazdach nie jest konieczne do tego, aby prawidłowo medytować. Może jednak być znaczącą pomocą w zrewidowaniu własnej praktyki pod okiem instruktora oraz zyskaniem inspiracji i motywacji do praktyki, która przemienia życie w piękną przygodę. Jeśli chcesz pojechać na 6-dniowy wyjazd z nami, sprawdź Kalendarz Wyjazdów

Trzymam za Ciebie kciuki i życzę Ci powodzenia z całego serca w podążaniu za własną intuicją na ścieżce do lepszego poznania siebie, świata oraz empatycznego bycia dla innych ludzi.
Pamiętaj o tym, że zawsze możesz zadać pytanie w komentarzu lub w formie maila.

.

Michał Kutzner

Instruktor medytacji, oraz nauczyciel technik autoterapeutycznych. Założyciel i prowadzący Open Meditation. 

Regularnie praktykuje medytacje od ponad 11 lat. Łącznie spędził ponad 5 miesięcy w klasztorze buddyjskim, ucząc się medytacji od mnichów. Stronę naukową pracy z umysłem poznał na kursie Mindfulness, jak i w trakcie studiów łączących psychologię, filozofię i life coaching. Ma on wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kursów Mindfulness oraz treningów inteligencji emocjonalnej. 

Więcej na temat Michała znajdziesz na jego blogu: www.michalkutzner.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Moja pierwsza psychoterapia

Moja pierwsza psychoterapia

Psychoterapia.Może być postrzegana w przeróżny sposób. Dzisiaj poczułem chęć podzielenia się z Wami moim doświadczeniem z pierwszej w moim życiu sesji indywidualnej z terapeutą. Miałem ok. 16 lat i czułem, że potrzebuję porozmawiać z kimś, kto zna się na rzeczy o...

Rozwój duchowy jest koniecznością

Rozwój duchowy jest koniecznością

Dlaczego człowiek jest dedykowany do rozwoju duchowego?  Dlaczego głównym zadaniem człowieka jest wzrost duchowy? Innymi słowy; urzeczywistnienia najwyższej prawdy duchowej?  Pojawia się doświadczenie. Intelektualnie powiedzielibyśmy, że gdzieś w brzuchu...

Dane firmy

OPEN MEDITATION
6 Folly Lane 
AL3 5JT 
St. Albans 
United Kingdom 

Telefon

+48 517 938 812 Michał

E-mail

omteachers@gmail.com