fbpx
loader image

Jak medytować?

lis 15, 2018 | Medytacja, Praktyczne narzędzia

Ten artykuł stanowi praktyczną część medytacji. W pozostałych wpisach na blogu objaśniam założenia oraz filozofię, która stoi za praktykowaniem medytacji. 

1. Zadbaj o odpowiednie warunki do medytacji. 

Najlepiej praktykować medytację w tym samym miejscu każdego dnia. Wówczas umysł przyzwyczaja się do tego, że to miejsce jest przeznaczone do głębokiego skupienia, co pomaga wyrobić sobie nawyk codziennej praktyki. Zadbaj o to, aby w trakcie 10, 20 lub 30min nikt, ani nic (np. telefon) ci nie przeszkadzał. Przygotuj sobie minutnik, aby odmierzał czas medytacji.

2. Przybierz stabilną i zrelaksowaną pozycję.

Niech będzie to pozycja siedząca. Możesz usiąść na krześle lub na ziemi, ze skrzyżowanymi nogami. Ważne jest to, abyś utrzymywał wyprostowany kręgosłup, a głowa była jego przedłużeniem (kropką nad i), co oznacza wydłużanie  czubka głowy do góry. Pozycja powinna być stabilna, ale rozluźniona. Nie chodzi o to, aby siedzieć w napięciu. Jeżeli siedzisz na krześle, zadbaj o to, aby plecy nie dotykały oparcia. Na początku przygody z medytacją najlepiej oczy mieć zamknięte. 

Taka pozycja ciała w znaczący sposób pomaga utrzymać przytomność umysłu. Gdy się garbimy lub leżymy, zdecydowanie łatwiej jest usnąć lub po prostu rozmarzyć się w swoich fantazjach. 

3. Zacznijmy medytację.

Przyszedł czas, aby ustawić minutnik na 10, 20 lub 30min. oraz rozpocząć praktykę. Poświęć minutę lub dwie, aby rozgościć się świadomością w swoim ciele. Dokładnie tak samo, jak gdy wchodzisz do swojego ulubionego miejsca, aby rozsiąść się w swoim własnym fotelu. Następnie, delikatnie przenieś uwagę na prawą dłoń. Pobądź przez chwilę, eksplorując doznania płynące z prawej dłoni. Po pewnym czasie przenieś uwagę do lewej dłoni, i znów pozostań z doznaniami lewej dłoni. Po paru chwilach poczuj obje dłonie jednocześnie. Teraz, powoli i świadomie przenieś uwagę na stopy. Pozostań z doznaniami stóp jeszcze parę chwil. Poczuj teraz stopy i dłonie jednocześnie. I znów, pozostań tak przez kilka chwil… Pozwól, aby uwaga rozpłynęła się po całym ciele i pobądź z taką świadomością przez minutę lub dwie. 

Następnie, powoli i subtelnie przenieś uwagę na oddech. Zauważ, jak odczuwasz wdech oraz jak odczuwasz wydech. Zwróć również uwagę na krótką przerwę między każdym wdechem i wydechem. Pobądź z własnym oddechem, jakby była to najciekawsza czynność na świecie.

Podążaj umysłem za własnym oddechem. Aby to zrobić, za każdym razem kiedy bierzesz wdech, pomyśl „wdech”, a za każdym razem, gdy robisz wydech, pomyśl „wydech”. Nic więcej.

Skupiony na oddechu pozostań do momentu sygnału alarmu. Jeżeli zdarzy się, a zdarzy się tak z pewnością, że twój umysł gdzieś powędruje, powoli i łagodnie wróć uwagą i myślami do oddechu. Nie obwiniaj się za to, że umysł gdzieś powędrował. Taka jest jego natura. Jeżeli nie jest wytrenowany, skacze z jednej myśli na drugą bez opamiętania, niczym małpa po drzewach. To normalne. Za każdym raz, po prostu wracaj do oddechu; świadomością i myślą.

Ważne

Jeżeli trudno było ci poczuć własne dłonie, stopy lub oddech, możesz zadać sobie pytanie, które z pewnością ci pomoże. Brzmi ono następująco: „skąd wiem, bez patrzenia, że moja prawa dłoń istnieje?”. Takie samo pytanie możesz zadać sobie do dowolnej części ciała i poczekać na odpowiedź w postaci doznań, nie zaś myśli. W trakcie medytacji dajemy myśleniu odpocząć, sami jednak skupiamy się na doznaniach w ciele. 

Medytacja to ćwiczenie, które nie jest nastawione na jakiś rezultat. Polega ono na zauważeniu tego co jest. Bądź dla siebie wyrozumiały i współczujący. Ta praktyka jest różna od sportu. Tutaj z nikim nie konkurujemy oraz niczego nie zdobywamy. Po prostu obserwujemy rzeczywistość chwili obecnej, dzięki czystej uważności.

.

Michał Kutzner

Instruktor medytacji, oraz nauczyciel technik autoterapeutycznych. Założyciel i prowadzący Open Meditation. 

Regularnie praktykuje medytacje od ponad 11 lat. Łącznie spędził ponad 5 miesięcy w klasztorze buddyjskim, ucząc się medytacji od mnichów. Stronę naukową pracy z umysłem poznał na kursie Mindfulness, jak i w trakcie studiów łączących psychologię, filozofię i life coaching. Ma on wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kursów Mindfulness oraz treningów inteligencji emocjonalnej. 

Więcej na temat Michała znajdziesz na jego blogu: www.michalkutzner.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Moja pierwsza psychoterapia

Moja pierwsza psychoterapia

Psychoterapia.Może być postrzegana w przeróżny sposób. Dzisiaj poczułem chęć podzielenia się z Wami moim doświadczeniem z pierwszej w moim życiu sesji indywidualnej z terapeutą. Miałem ok. 16 lat i czułem, że potrzebuję porozmawiać z kimś, kto zna się na rzeczy o...

Rozwój duchowy jest koniecznością

Rozwój duchowy jest koniecznością

Dlaczego człowiek jest dedykowany do rozwoju duchowego?  Dlaczego głównym zadaniem człowieka jest wzrost duchowy? Innymi słowy; urzeczywistnienia najwyższej prawdy duchowej?  Pojawia się doświadczenie. Intelektualnie powiedzielibyśmy, że gdzieś w brzuchu...

Dane firmy

OPEN MEDITATION
6 Folly Lane 
AL3 5JT 
St. Albans 
United Kingdom 

Telefon

+48 517 938 812 Michał

E-mail

omteachers@gmail.com