fbpx
loader image

Skąd pochodzą moje myśli?

Kwi 7, 2020 | Filozofia, Medytacja

Autor: Michał Kutnzer
Psychologia
Mindfulness
Filozofia
Rozwój osobisty
Coaching
Socjologia

Pewien mężczyzna imieniem Sam odkrył pewnego dnia, że wszystkie jego myśli są automatyczne. Stało się to wtedy, gdy zadał sobie z pozoru proste i niewinne pytanie: „Skąd pochodzą moje myśli?” Poszukując odpowiedzi na pytanie, na początku poczuł się zmieszany, aby następnie wybuchnąć śmiechem a zaraz po tym płaczem! Co się stało w świadomości bohatera opowieści?

Sam odniósł wiele sukcesów życiowych, miał kochającą żonę, świetne wyniki sportowe, całkiem pokaźną sumę na koncie bankowym i dobrze prosperującą firmę. Przez kilka ostatnich lat odczuwał dumę z odniesionego sukcesu, ale ostatnimi czasy wkradał się też lęk o to, czy sytuacja nadal będzie tak dobrze się układać… Samozadowolenie przeplatane zmartwieniem dawało poczucie coraz większego pomieszania. Czy to nadal sukces życiowy, gdy połowę swojego czasu spędzam na zamartwianiu się o to, czy powodzenie będzie nadal trwało w swej okazałości? – myślał Sam. Właśnie wtedy, w trakcie medytacji pojawiło się pytanie o naturę myśli.

Medytujący Sam jednocześnie poczuł ogromną ulgę, gdy wszelkie napięcie spłynęło z niego jak ekspresowo topniejący śnieg, ale też smutek, gdy zdał sobie sprawę z faktu, że jego duma i satysfakcja była oparta o coś tak nietrwałego, jak myśl.

Uświadomił sobie, że myśli nie pochodzą od niego, że to nie on jest ich twórcą. Aktywność umysłu po prostu się zadziewa. Wręcz z namacalną oczywistością Sam zobaczył, że myśli, a wraz z nimi wszystkie osiągnięcia, porażki i zmartwienia nie są jego. Sam doświadczył perspektywy obserwatora aktywności własnego umysłu. To było dla niego przerażające na samym początku, ale też wyzwalające po pewnym czasie kontemplacji jakże ważnego pytania. Od tej pory, codziennie w trakcie medytacji Sam przypominał sobie pytanie i wracał do poczucia głębokiego relaksu, perspektywy obserwatora.

A Ty? Jakie wyciągniesz wnioski dla siebie, kontemplując pytanie: „Skąd pochodzą moje myśli?”. Czego Ty doświadczysz?

Zapraszam Cię do wyzwania, aby usiąść w medytacji z tym właśnie pytaniem i otworzyć się na wszelkie możliwe reakcje Twojego ciała i umysłu.

Jeśli masz ochotę, podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu, abyśmy mogli uczyć się od siebie nawzajem.

Przyjemnej praktyki medytacyjnej.

Chcesz otrzymać nowy wpis zaraz po publikacji?
Subskrybuj newsletter.

Podkast | Mindfulness – Doświadcz i Zrozum!

Podkast | Mindfulness – Doświadcz i Zrozum!

Jeśli wciąż masz jakieś wątpliwości w kwestii Mindfulness, lub chcesz pogłębić własne zrozumienie o dodatkową perspektywę, dzięki wysłuchaniu tego odcinka nie tylko zrozumiesz, ale przede wszystkim doświadczysz, czym jest Uważność. Jest to możliwe dzięki...

Czy Oświecenie jest dostępne od ręki?

Czy Oświecenie jest dostępne od ręki?

Autor: Michał Kutzner PsychologiaMindfulnessFilozofiaRozwój osobistyCoachingSocjologia Czy można być bezwarunkowo szczęśliwy ot, tak? Czy można dostąpić czegoś, co wydaje się niezwykle doniosłe jak oświecenie tu i teraz? Moja odpowiedź jest prosta: tak, można. Powiem...

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter

Subskrybuj, aby być zawsze na bieżąco z nowinkami na temat psychologii medytacji oraz ciekawymi inicjatywami, które tworzymy dla Ciebie.

Dziękujemy za zapisanie się na newsletter!