fbpx
loader image

Jak podnosić poziom świadomości, dzięki uwalnianiu emocji?

maj 17, 2021 | Medytacja, Praktyczne narzędzia, Psychologia

Czytając ten wpis, poznasz proces uwalniania emocji do podnoszenia poziomu świadomości. Będziesz mógł zastosować konkretną sekwencję kroków w dowolnej sytuacji życiowej, jak i od razu, w trakcie czytania. Wyższy poziom świadomości oznacza zmianę perspektywy postrzegania z bardziej zamkniętej i wąskiej do bardziej otwartej i szerokiej.

Zanim pójdziemy dalej, sprawdź, co teraz czujesz. Jaka to emocja? Jakie uczucie? Jakie doznania w ciele? Po tym rozpoznasz aktualny poziom świadomości. To pomoże ci docenić miejsce w swoim rozwoju, w którym aktualnie jesteś lub wskaże ci, co wymaga twojej uwagi, oraz zmiany.

Świadomość własnych emocji jest kluczowa

Na co dzień można działać z różnych pobudek. Dwie osoby mogą wykonywać z pozoru tę samą czynność, dajmy na to, określoną pracę. Jedna z nich napędzana jest lękiem, czy będzie doceniona, czy na pewno się uda, czy wyjdzie na jaw jej niekompetencja itp. Krótko mówiąc, skupia się na sobie oraz na przyszłości. Druga osoba, wykonując tę samą czynność, napędzana jest ciekawością, chęcią dowiedzenia się więcej, inspiracją, oraz pragnieniem tworzenia lepszego świata dla siebie i innych. Skupia się na sobie w kontekście wspólnego dobra.

Z zewnątrz, wyżej opisane osoby wyglądają tak samo. W ich wnętrzach panuje jednak zupełni inna atmosfera, czyli różni ich poziom świadomości, z którego dane działanie wynika.

Kierowany lękiem, żądzą zysku, lub chęcią odwetu przyciągasz do swojego życia więcej powodów do strachu, więcej niesprawiedliwości oraz poczucia braku. Życie wydaje się problemem do naprawienia.

Kierowany miłością, inspiracją, czy współczuciem już teraz otrzymujesz nagrodę, w postaci pozytywnych emocji, niezależnie od rezultatu swoich działań. W takim stanie przyciągasz do siebie więcej okazji, odpowiednich ludzi, oraz stwarzasz przestrzeń, w której inne osoby mogą poczuć inspirację i flow. Życie wydaje się cudem do odkrycia.

Dlatego właśnie uważność na własne emocje jest istotna. Respektowanie tego, co czujesz to pierwszy i najważniejszy krok do wzrostu poziomu świadomości, a wzrost świadomości oznacza większe poczucie szczęścia już teraz, a nie w przyszłości.

Pozostań w kontakcie z doznaniami

Jaki jest krok drugi w podnoszeniu poziomu świadomości?
Gdy wiesz już, co czujesz, wejdź w głęboki, doświadczalny kontakt z przejawem obecnego poziomu świadomości w Twoim ciele. Jeśli jest to negatywa emocja, najczęściej będzie to pewnego rodzaju napięcie w ciele, poczucie zmęczenia, lub nawet ból. Pomoże tutaj oddech. Z głębokim wdechem, skieruj swój strumień świadomości do wnętrza Twojego ciała. Z powolnym wydechem rozluźnij się w tym, co aktualnie doświadczasz. Pozostań tak, w ciszy przez kilka chwil.

Bądź ciekaw, co emocja ma ci do powiedzenia?

Krok trzeci polega na wsłuchaniu się we wszystkie myśli, które towarzyszą danej emocji. Po prostu pozwól danej emocji swobodnie mówić, niezależnie od treści myśli. Pamiętaj o tym, że ten krok czasami może sprawiać wiele trudności. Dzieje się tak ze względu na to, że boimy się wyjawiać własne, negatywne myśli, nie tylko przed innymi, ale również przed samym sobą. Bądź odważny i pozwól sobie usłyszeć, co w trawie piszczy. Silne, negatywne emocje, najczęściej pochodzą z poczucia, że dana sytuacja dotyczy ciebie, personalnie. Zatem myśli będą dotyczyć „ja”, czyli przykładowo, może pojawić się coś w stylu „jestem niewystarczająco dobry…” „Dlaczego mi się to musiało przydarzyć…”, „Już zawsze taki (ja) będę…”. Wysłuchaj spokojnie wszystkiego, co dana emocja ma do powiedzenia. Dowiesz się w ten sposób, na jakich podstawach jest zbudowana. W tym momencie Twój stan emocjonalny może ulec „pogorszeniu”. Możesz poczuć daną emocję z większą intensywności, możesz również poczuć zmęczenie, oraz chęć unikania tego tematu. Może pojawić się niechęć do kontynuowania tego procesu.

Nie poddawaj się. To, że pojawia się opór, lub intensyfikacja doznać, najczęściej będzie oznaczało, że właśnie dotykasz czegoś bardzo ważnego.

Zostań, zakwestionuj, zrewiduj

Krok czwarty to etap podążenia z ciekawością za daną myślą. Kluczowa jest tutaj szczera chęć dowiedzenia się, co tak naprawdę kryje się za daną myślą. Po pierwsze poszukaj w sobie odpowiedzi na pytanie, kto myśli daną myśl? Kto jest jej autorem? Kto, z kolei słyszy daną myśl, czyli kto ją odbiera? Sprawdź, również, kim jest ten, który wierzy w prawdziwość danej myśli? Na tym etapie, jeśli pozwolisz sobie zaciekawić się tym procesem, poczujesz więcej przestrzeni wokół danej emocji. To oznaka, że poziom świadomości ulega zmianie na wyższy. Pozwól sobie poczuć więcej przestrzeni, pozwól sobie na większe poczucie odwagi, relaksu i pewności siebie.

Na zakończenie tego ćwiczenia pamiętaj, proszę, aby docenić siebie za własną determinację oraz odwagę do tego, aby zaglądać do środka, aby nie wierzyć we wszystko, co ma do powiedzenia umysł. Zauważ, że praca, którą właśnie wykonałeś, przyniesie korzyści nie tylko tobie, w postaci lepszego samopoczucia, ale również innym, gdyż będziesz dzielił się z nimi miłością, troską, współczuciem, oraz inspiracją. Dodatkowo nie będziesz już w pełni wierzył w negatywne historie, które opowiadają ci inni ludzie, a to z kolei sprawi, że będziesz bardziej wierzył w ich możliwości i dobre intencje.

Pamiętaj, że powyższy proces może trwać zarówno 5 min, jak i 2h. Nie ma reguły. Czasami będziesz, w stanie przejść przez ten proces, idąc na spotkanie w ciągu kilkunastu sekund. Innym razem, będziesz potrzebował odpowiedniej przestrzeni lub też wsparcia osoby z zewnątrz do tego, aby skonfrontować się tym, co tak naprawdę jest w tobie obecne, aby uzdrowić lub odpuścić to, co w tobie bolesne i nieprzyjemne.

Życzę ci powodzenia, w Twojej własnej podróży na ścieżce do najwyższych dostępnych człowiekowi poziomów świadomości.

.

Michał Kutzner

Instruktor medytacji, oraz nauczyciel technik autoterapeutycznych. Założyciel i prowadzący Open Meditation. 

Regularnie praktykuje medytacje od ponad 11 lat. Łącznie spędził ponad 5 miesięcy w klasztorze buddyjskim, ucząc się medytacji od mnichów. Stronę naukową pracy z umysłem poznał na kursie Mindfulness, jak i w trakcie studiów łączących psychologię, filozofię i life coaching. Ma on wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kursów Mindfulness oraz treningów inteligencji emocjonalnej. 

Więcej na temat Michała znajdziesz na jego blogu: www.michalkutzner.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Moja pierwsza psychoterapia

Moja pierwsza psychoterapia

Psychoterapia.Może być postrzegana w przeróżny sposób. Dzisiaj poczułem chęć podzielenia się z Wami moim doświadczeniem z pierwszej w moim życiu sesji indywidualnej z terapeutą. Miałem ok. 16 lat i czułem, że potrzebuję porozmawiać z kimś, kto zna się na rzeczy o...

Rozwój duchowy jest koniecznością

Rozwój duchowy jest koniecznością

Dlaczego człowiek jest dedykowany do rozwoju duchowego?  Dlaczego głównym zadaniem człowieka jest wzrost duchowy? Innymi słowy; urzeczywistnienia najwyższej prawdy duchowej?  Pojawia się doświadczenie. Intelektualnie powiedzielibyśmy, że gdzieś w brzuchu...

Dane firmy

OPEN MEDITATION
6 Folly Lane 
AL3 5JT 
St. Albans 
United Kingdom 

Telefon

+48 517 938 812 Michał

E-mail

omteachers@gmail.com