fbpx
loader image

Czym jest medytacja?

lis 12, 2018 | Filozofia, Medytacja, Rozwój osobisty

Istnieje wiele różnych form i narzędzi rozwoju wewnętrznego. Niektóre z nich są bardziej lub mniej praktyczne. Medytacja należy do tych, które są niemal w pełni skupione wokół praktyki. Teoria stanowi skromne minimum, aby jak najszybciej dojść do celu. W poniższym tekście znajdziesz najistotniejsze,, z punktu widzenia adepta medytacji, konkretne wskazówki dotyczące głębokiej formy pracy nad sobą, jaką jest medytacja. 

Początkowo praktyka medytacyjna była stosowana wyłącznie wśród filozofów oraz duchownych, różnych religii. Choć często kojarzy się medytację z buddyzmem, należy pamiętać, że różne formy medytacji stosowano wśród przodków chrześcijaństwa, gdy buddyzm dopiero powstawał. Patrząc na dzieje chrześcijaństwa, okaże się, że z czasem medytacja pozostała praktyką zakonników, a w świadomości osób świeckich umocniło się przekonanie, jakby ta praktyka była co najmniej ezoteryczna. 

Niemniej, od kilkunastu zainteresowanie „wschodem” wzrasta tutaj, „na zachodzie”. Dzieje się tak głównie dlatego, że nauki buddyzmu, hinduizmu lub współczesna forma medytacji (Mindfulness) są wysoce praktyczne. Nie trzeba w nic wierzyć, aby praktykować medytację. Baa! Aby oddawać się tej czynności w sposób właściwy, należy zachować sceptyczny umysł, który niczego nie bierze na wiarę. 

„Medytacja to doświadczanie nagiej rzeczywistości, takiej jaka jawi nam się w danym momencie”

Alan Watts

Czym jednak medytacja jest? W swojej istocie, podążając za myślą wielkiego filozofa, politologa oraz znawcy kultury wschodu Alana Wattsa, medytacja sprowadza się do prostego doświadczenia chwili obecnej. Często nie jest to takie łatwe w praktyce, jak zrozumienie intelektualne. To co stoi na przeszkodzie doświadczenia tu i teraz, jest nasz umysł, który przyzwyczaił się do ciągłego analizowania, rozmyślania, martwienia się oceniania, słowem ciągłej aktywności. Buddyści Zen nazywają taki umysł „małpim umysłem”, gdyż skacze z jednej myśli na drugą. Nie daje wytchnienia, nie szuka rozsądku, ani logiki; po prostu skacze. Takie jest jego zadanie. 

Czym jest medytacja?

Co w tym złego, że umysł jest tak bardzo aktywny? Z czasem, gdy zaczniesz odkrywać znaczenie medytacji na własną rękę, oczywistym stanie się dla ciebie, że większość ludzkich problemów ma przyczynę właśnie w myśleniu.  
Wyobraź sobie rozmowę dwóch osób, z czego obydwie te osoby przez cały czas konwersacji prowadzą podwójny dialog; z drugą osobą oraz z samym sobą. Zdarzyło ci się kiedyś myśleć o tym, co chcesz odpowiedzieć, zanim druga osoba skończyła mówić? W tym momencie, niemal zupełnie wyłączasz słuchanie, aby skupić się na chwili, kiedy druga strona weźmie oddech, by wkraść się jej w zdanie.  Taka rozmowa nie ma nic wspólnego z rozmową. Zarówno jedna jak i druga osoba przez cały czas przebywają w swoich myślach, nie robiąc przestrzeni dla drugiej osoby. Aby komunikacja mogła zaistnieć, najpierw trzeba wyłączyć własne myślenie. Wówczas mamy szansę usłyszeć to, co ktoś ma nam do powiedzenia. Można być w związku małżeńskim przez 30 lub 50 lat i tylko mieć poczucie, że znamy naszego partnera. Tak na prawdę jednak nigdy go słyszeliśmy, gdyż bardziej ufamy temu co mówi nasz własny umysł. 

 Komunikacja to nie jedyne miejsce, w którym nadmiar myśli nie daje nam możliwości widzenia, co tak na prawdę się dzieje. Czy zdarzyła ci się kiedyś sytuacja, gdy w trakcie pracy myślałeś o tym, co będziesz robić po pracy, a gdy byłeś już wolny, myślałeś o tym co działo się w trakcie pracy? To stan, który lubię nazywać półsnem.  Pozornie jesteśmy skupieni na wykonywaniu danej czynności. Tak naprawdę jednak pogrążeni w fantazjach żonglujemy myślami i emocjami (choć tak na prawdę to one nami żonglują). Wyjście z błędnego koła myśli to ogromna ulga. Dlatego właśnie moment, w którym odkrywamy piękno dostępu do nagiej rzeczywistości nazywamy przebudzeniem. 

Przebudzenie to zorientowanie się, że świat myśli nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wyobrażenie nie może być rzeczywistością, gdyż jest to jedynie symbol reprezentujący rzeczywistość. Niestety, większość ludzi traktuje owe symbole znacznie bardziej na poważnie niż rzeczywistość samą w sobie, tu i teraz. Obudzić się ze snu, to nastroić swój umysł na chwilę obecną. W pewnym momencie zorientujemy się, że nie ma znaczenia, czy myśli pojawiają się, czy nie, bo mamy na tyle klarowne spojrzenie, że widzimy każdy najmniejszy manewr naszego umysłu i po prostu jesteśmy wobec niego zdystansowani. To moment, w którym pojawia się zdecydowanie więcej spokoju oraz przestrzeni w naszym życiu. 

 Jeżeli chcesz poznać różne techniki medytacyjne i wypróbować je na sobie, zapraszamy do pozostałych artykułów, podcastów oraz na naszą stronę na facebooku

.

Michał Kutzner

Instruktor medytacji, oraz nauczyciel technik autoterapeutycznych. Założyciel i prowadzący Open Meditation. 

Regularnie praktykuje medytacje od ponad 11 lat. Łącznie spędził ponad 5 miesięcy w klasztorze buddyjskim, ucząc się medytacji od mnichów. Stronę naukową pracy z umysłem poznał na kursie Mindfulness, jak i w trakcie studiów łączących psychologię, filozofię i life coaching. Ma on wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kursów Mindfulness oraz treningów inteligencji emocjonalnej. 

Więcej na temat Michała znajdziesz na jego blogu: www.michalkutzner.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Moja pierwsza psychoterapia

Moja pierwsza psychoterapia

Psychoterapia.Może być postrzegana w przeróżny sposób. Dzisiaj poczułem chęć podzielenia się z Wami moim doświadczeniem z pierwszej w moim życiu sesji indywidualnej z terapeutą. Miałem ok. 16 lat i czułem, że potrzebuję porozmawiać z kimś, kto zna się na rzeczy o...

Rozwój duchowy jest koniecznością

Rozwój duchowy jest koniecznością

Dlaczego człowiek jest dedykowany do rozwoju duchowego?  Dlaczego głównym zadaniem człowieka jest wzrost duchowy? Innymi słowy; urzeczywistnienia najwyższej prawdy duchowej?  Pojawia się doświadczenie. Intelektualnie powiedzielibyśmy, że gdzieś w brzuchu...

Dane firmy

OPEN MEDITATION
6 Folly Lane 
AL3 5JT 
St. Albans 
United Kingdom 

Telefon

+48 517 938 812 Michał

E-mail

omteachers@gmail.com