fbpx
loader image

Czy Oświecenie jest dostępne od ręki?

Gru 18, 2020 | Medytacja, Praktyczne narzędzia

Autor: Michał Kutzner

Psychologia
Mindfulness
Filozofia
Rozwój osobisty
Coaching
Socjologia

Czy można być bezwarunkowo szczęśliwy ot, tak? Czy można dostąpić czegoś, co wydaje się niezwykle doniosłe jak oświecenie tu i teraz?

Moja odpowiedź jest prosta: tak, można. Powiem więcej; trzeba! Bo gdzie i kiedy miałbyś być bezwarunkowo szczęśliwy? Pozwól, że wyjaśnię, co mam na myśli…

Większość z nas doświadczyła momentu w życiu, w którym byliśmy postawieni pod ścianą. Wtedy często możemy zaskoczyć się tym, do czego jesteśmy zdolni, gdy zbliża się deadline. Może jest to nauczenie się na egzamin z całego miesiąca w jedną noc, może skończenie projektu, a może nawet skomponowanie utworu, jak w przypadku Mozarta. Gdy jesteśmy postawieni pod ścianą, jesteśmy zdolni dokonać niesamowitych rzeczy.

W pewnym sensie możemy przenieść tę analogię do kwestii oświecenia. Gdy postawisz siebie pod ścianą, gdy stworzyć w sobie warunki do tego, że nie będziesz miał wyjścia innego, niż porzucić wszystko, co zasłania Ci jasne i klarowne widzenie, zrobisz to. Nie, to nie ty to zrobisz. Moment poddania się życiu, przebudzenie zadzieje się samoistnie, bez wysiłku.

Kilka lat temu, odbyłem miesięczne odosobnienie w klasztorze buddyjskim. Był to momentami ekstremalnie trudny czas, jak i ekstremalnie uwalniający czas. Ostatniego dnia pobytu nagrałem wiadomość do siebie samego, aby pamiętać o tym, czego doświadczyłem w trakcie ostatniej grupowej medytacji przed moim wyjazdem. Nie dzieliłem się nigdy tym materiałem, ale teraz czuję, że jest to dobry czas, aby się tym nagraniem podzielić. Wierzę, że wracanie do tego nagrania może i wam przyniesie coś wartościowego…

Ze śmiercią często jest tak samo, jak z egzaminem na studiach. Gdy jest w dalekiej perspektywie, zupełnie się nim nie przejmujemy. Gdy zbliża się jednak niezaprzeczalnie, nagle zaczynamy doświadczać powagi sytuacji i zyskujemy mobilizację do stanięcia na wysokości zadania.

Zapraszam Cię gorąco do tego, aby wykonać ćwiczenie, o którym mówiłem w wideo samodzielnie lub skorzystanie z medytacji prowadzonej, którą nagrałem dla Ciebie.

Znajdziesz ją tutaj:

#8 Ostatnie 10min. życia? 12min

Eksperyment myślowy zawarty w tej medytacji prowadzonej nie jest abstrakcyjny. Mimo że często o tym nie myślimy, nie ma pewności, że pozostało Ci więcej niż 10min. życia. Pozwól sobie na odkrycie tego, co zdarzy się, gdy potraktujesz ten fakt na serio.

Chcesz otrzymać nowy artykuł zaraz po publikacji?
Sybskrybuj newsletter.

Podkast | Mindfulness – Doświadcz i Zrozum!

Podkast | Mindfulness – Doświadcz i Zrozum!

Jeśli wciąż masz jakieś wątpliwości w kwestii Mindfulness, lub chcesz pogłębić własne zrozumienie o dodatkową perspektywę, dzięki wysłuchaniu tego odcinka nie tylko zrozumiesz, ale przede wszystkim doświadczysz, czym jest Uważność. Jest to możliwe dzięki...

Skąd pochodzą moje myśli?

Skąd pochodzą moje myśli?

Autor: Michał Kutnzer PsychologiaMindfulnessFilozofiaRozwój osobistyCoachingSocjologia Pewien mężczyzna imieniem Sam odkrył pewnego dnia, że wszystkie jego myśli są automatyczne. Stało się to wtedy, gdy zadał sobie z pozoru proste i niewinne pytanie: „Skąd pochodzą...

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter

Subskrybuj, aby być zawsze na bieżąco z nowinkami na temat psychologii medytacji oraz ciekawymi inicjatywami, które tworzymy dla Ciebie.

Dziękujemy za zapisanie się na newsletter!