fbpx
loader image

Czy Oświecenie jest dostępne od ręki?

gru 18, 2020 | Medytacja, Praktyczne narzędzia

Czy można być bezwarunkowo szczęśliwy ot, tak? Czy można dostąpić czegoś, co wydaje się niezwykle doniosłe jak oświecenie tu i teraz?

Moja odpowiedź jest prosta

…Tak, można! Powiem więcej: Trzeba! Bo gdzie i kiedy miałbyś być bezwarunkowo szczęśliwy? Pozwól, że wyjaśnię, co mam na myśli…

Większość z nas doświadczyła momentu w życiu, w którym byliśmy postawieni pod ścianą. Wtedy często możemy zaskoczyć się tym, do czego jesteśmy zdolni, gdy zbliża się tzw. deadline. Może jest to nauczenie się na egzamin z całego miesiąca w jedną noc, może skończenie projektu, a może nawet skomponowanie utworu, jak w przypadku Mozarta. Gdy jesteśmy postawieni pod ścianą, jesteśmy zdolni dokonać niesamowitych rzeczy.

W pewnym sensie możemy przenieść tę analogię do kwestii oświecenia. Gdy postawisz siebie pod ścianą, gdy stworzyć w sobie warunki do tego, że nie będziesz miał wyjścia innego, niż porzucić wszystko, co zasłania Ci jasne i klarowne widzenie, zrobisz to. Nie, to nie ty to zrobisz. Moment poddania się życiu, przebudzenie zadzieje się samoistnie, bez wysiłku.

Kilka lat temu, odbyłem miesięczne odosobnienie w klasztorze buddyjskim. Był to momentami ekstremalnie trudny czas, jak i ekstremalnie uwalniający czas. Ostatniego dnia pobytu nagrałem wiadomość do siebie samego, aby pamiętać o tym, czego doświadczyłem w trakcie ostatniej grupowej medytacji przed moim wyjazdem. Nie dzieliłem się nigdy tym materiałem, ale teraz czuję, że jest to dobry czas, aby się tym nagraniem podzielić. Wierzę, że wracanie do tego nagrania może i wam przyniesie coś wartościowego…

Ze śmiercią często jest tak samo, jak z egzaminem na studiach. Gdy jest w dalekiej perspektywie, zupełnie się nim nie przejmujemy. Gdy zbliża się jednak niezaprzeczalnie, nagle zaczynamy doświadczać powagi sytuacji i zyskujemy mobilizację do stanięcia na wysokości zadania.

Zapraszam Cię gorąco do tego, aby wykonać ćwiczenie, o którym mówiłem w wideo samodzielnie lub skorzystanie z medytacji prowadzonej, którą nagrałem dla Ciebie.

Znajdziesz ją tutaj:

.

Michał Kutzner

Instrukor medytacji, oraz nauczyciel technik autoterapeutycznych. Założyciel i prowadzący Open Meditation. 

Regularnie praktykuje medytacje od ponad 11 lat. Łącznie spędził ponad 5 miesięcy w klasztorze buddyjskim, ucząc się medytacji od mnichów. Stronę naukową pracy z umysłem poznał na kursie Mindfulness, jak i w trakcie studiów łączących psychologię, filozofię i life coaching. Ma on wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kursów Mindfulness oraz treningów inteligencji emocjonalnej. 

Więcej na temat Michała znajdziesz na jego blogu: www.michalkutzner.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak być szczęśliwym człowiekiem?

Jak być szczęśliwym człowiekiem?

Myślisz sobie: Jak tylko zdobędę to, czego pragnę, będę szczęśliwy. Wszyscy wiemy, że to nie jest prawda. Będziesz szczęśliwy, ale tylko przez chwilę. Już zaraz po zdobyciu tego, czego pragniesz, pojawi się kolejne pragnienie zdobycia czegoś, co już na pewno sprawi,...

Ile czasu Medytować?

Ile czasu Medytować?

Aby praktyka medytacyjna była skuteczna, należy wiedzieć ile czasu medytować i z jaką częstotliwością. W tym wpisie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wyznaczyć sobie odpowiednie ramy praktyki formalnej medytacyjnej. Poznasz również ważny trik, który pomoże...

Dane firmy

OPEN MEDITATION 

332 St. Johns Road,

N19 3RJ 

London

United Kingdom

Telefon

+48 517 938 812 Michał

E-mail

omteachers@gmail.com