fbpx
loader image

Utknąłem w rozwoju. Co robić? (+nagranie)

Lip 14, 2020 | Medytacja, Praktyczne narzędzia, Rozwój osobisty

Autor: Michał Kutnzer
Psychologia
Mindfulness
Filozofia
Rozwój osobisty
Coaching
Socjologia

Od czasu do czasu możesz znaleźć się w sytuacji, w której masz głębokie przekonanie, że nie idziesz w dobrym kierunku, że zboczyłeś z właściwej trasy, lub nawet, że cofasz się we własnym rozwoju. Wcześniej wypracowałeś w sobie uważność, dyscyplinę, współczucie i jasność myślenia, lecz patrząc na to, w jakim stanie jesteś dzisiaj, przepełnia cię wstyd do siebie samego. Taki stan będę nazywać Ciemną Nocą.

Naturalną koleją rzeczy jest fakt, że zaczynasz wątpić we własne możliwości oraz skuteczność wszelkich praktyk duchowych. „Jak mogłem znów wylądować w takim miejscu?! – z niedowierzaniem powtarzasz sobie, przerażony wizją przyszłości, gdzie będzie tylko gorzej.

W tej sytuacji droga wyjścia nie ma pięciu, a nawet trzech kroków. Istnieje jedna jedyna rzecz, która pomoże Ci w tym stanie.

Medytuj w następujący sposób. Zwróć uwagę na fakt, że w swoim umyśle tworzysz dwa wyobrażenia. Jedno, które ma reprezentować to, kim jesteś teraz, oraz drugie, które ma reprezentować to, kim byłeś kiedyś. Najczęściej nieświadomie, zestawiasz te dwa wyobrażenia ze sobą i dochodzisz do wniosku, że „obecny ja” jest gorszy lub też beznadziejnie gorszy od „przeszłego, przebudzonego ja”. Twoim jedynym zadaniem jest zauważenie tego mechanizmu w sobie i pozostanie w ciszy. Wytrzymaj z tą obserwacją tak długo, aż w pełni zobaczysz i poczujesz całym sobą fakt, że to jest jedynie wyobrażenie! To jest myśl jak każda inna. To jest coś, czym ego karmi się, aby przeżyć. To nic personalnego ani uwłaczającego. Zwyczajna myśl.

Możesz również w tym miejscu zastosować myśl pomocniczą w formie pytania: „Co jest bardziej realne: wyobrażenie, czy doświadczenie?”.

Pozostań tak przez kilka chwil.

Pozostań tak dłużej, jeśli tego potrzebujesz. Nie śpiesz się w tej kontemplacji.

Ciemna Noc w rozwoju duchowym to moment przełomowy. Twój własny umysł pokazuje swój najsłabszy punkt. Odsłania się, a dzięki temu masz szansę z większą łatwością zobaczyć jego kłamstwo. Przestając, bezkrytycznie wierzyć temu, co umysł mówi, z czasem wyłoni się Twoja moc, która była w tobie cały czas. Czasami jednak przykryta taką lub inną iluzją. Pozostań z tym jednym, jedynym krokiem, aby usunąć iluzję, która dzieli Cię od doświadczenia życia w pełnej okazałości.

Nagtanie medytacji prowadzonej | 15min

Zapraszam Cię do przesłuchania tej medytacji prowadzonej. Wystarczy, że będziesz podążał za instrukcjami w tym nagraniu, a powyższy tekst nabierze dla Ciebie wartości praktycznej.

Chcesz otrzymać nowy wpis zaraz po publikacji?
Subskrybuj newsletter.

Skąd pochodzą moje myśli?

Skąd pochodzą moje myśli?

Autor: Michał Kutnzer PsychologiaMindfulnessFilozofiaRozwój osobistyCoachingSocjologia Pewien mężczyzna imieniem Sam odkrył pewnego dnia, że wszystkie jego myśli są automatyczne. Stało się to wtedy, gdy zadał sobie z pozoru proste i niewinne pytanie: „Skąd pochodzą...

Jak nie uciekać od trudnych emocji?

Jak nie uciekać od trudnych emocji?

Autor: Michał Kutnzer PsychologiaMindfulnessFilozofiaRozwój osobistyCoachingSocjologia Pozornie łatwa odpowiedź mogłaby brzmieć "po prostu nie uciekaj!". Okazuje się, że taka odpowiedź nie tylko nie pomaga, ale również może wywoływać silną frustrację i poczucie winy u...

7 Korzyści z Medytacji Mindfulness

7 Korzyści z Medytacji Mindfulness

Autor: Michał Kutnzer PsychologiaMindfulnessFilozofiaRozwój osobistyCoachingSocjologia Coraz więcej osób na zachodzie interesuje się i zaczyna praktykować medytację. Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które dołączają do grupy praktykujących, aby wyciągać z tego...